Kuş Uçuşu

Kuş Uçuşu

Netflix’in Haziran 2022’de yayına giren, başrollerini Birce Akalay ve Miray Daner‘in paylaştığı yeni dizisi “Kuş Uçuşu” nu seyrettim. Aslında bilgisayarda biraz işim vardı. O esnada diziyi izleyemesem de dinlerim diyerek açtım ama işler pek o şekilde gelişmedi. Film ilk dakikalarından itibaren dikkatimi çekmeye başladı ve işime yoğunlaşamadığım için sesini kıstım dondurdum ama aklım kaldı. İşimi tamamladıktan sonra diziyi başa aldım ve uzun zamandır bu kadar ilgiyle dizi izlemediğimi fark edip keyfini çıkardım.

Dizi Meriç Acemi imzası taşıyor, Hikaye iş hayatını, dostlukları, sosyal medyayı, sanal zorbalığı, saplantıyı ve jenerasyon farklılığı gibi konuları ustalıkla işliyor, Bu noktada da hikayenin akışı, anlatım şekli ile ilk alkışı alıyor.

Dizi de oyunculuklar da senaryo, reji, prodüksiyon kadar müzikler de çok başarılıydı. Dizinin müziklerini Toygar Işıklı’ya emanet edilmesi çok başarı bir tercih olmuş. Dış ses Nejat İşler, bütünlüğü bozmadan hikayenin metaforunu akışa harika bir tonlama ile yansıtmış.

Dizi de Lale Kıran rolünü üstlenen Birce Akalay çok başarılı bir karakter çıkarmış. Öyle ki duruşu, bakışı, analitik ve uzlaşmacı beden dili ve en önemlisi gerçekten çok harika diksiyonu ile yılın en başarılı kadın haber spikeri Lale Kıran olabilir. Miray Daner, Aslı karakterini başarılı canlandırmış ve Z kuşağının yanılgılarını, arayışlarını ve kestirmenin her zaman doğru yol olmadığını karaktere verdiği enerji ile çok iyi ortaya koymuş.

İbrahim Çelikol, Burak Yamantürk, İrem Sak ve Defne Kayalar’da oyunculukları ile yan rolleri ciddi manada ana karakterler kadar ön planda tutmayı ve her sahneyi izlenmeye değer kılmayı başarmışlar.

Ban göre hikayeye gelirsek, her doğrunun bir yolu vardır ve vardığı yer büyük olasılık zirvedir. Fakat hiç kimse zirveye giden yolun ne kadar çok çalışma, öz veri kendine en uzak ama işine en yakın yer olduğunu görmez. Sadece bulunduğun yerdeki manzaraya hayal eder ve o manzarayı o yolu ve zorluklarını yaşamadan bir basamak kullanarak çıkmak ister. Büyük olasılık o basamak ise zirvenin sahibinin omuzlarıdır.

Yolu yaşamadan, hak etmeden zirveye gidenlerin kullandığı yol Kuş Uçuşudur. Onlar yolu yukardan uçarak gittiği için kısa ve kolay gelebilir. Kullandığı yöntemin kestirme olduğunu dahi sanabilir fakat gerçekler, zirveye yürüyerek çıkanların sadece kafasını göğe kaldırmasıyla izledikleri yol kolaylıkla bulunur. Zirveye zorlukla çıkanlar, kestirmeleri en iyi bilip tercih etmeyenlerdir.

Uzun lafın kısası, Zirvenin yerini bulmak kolay, kişiliğin yolunu bulmak çok zordur. Çünkü kişiliğe giden bir tek yol vardır. “O da dürüstlüktür.”

Bu keyifli mini dizi için Netflix Türkiye’ye ve tüm ekibe teşekkürler. Netflix’te Türk yapımı başlığı altında böyle kaliteli işler görmek çok mutluluk verici.

Sevgiler

Biricik

İnternet sitesi https://biricikdunyam.com
Yazı oluşturuldu 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön